Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för nationalekonomi med statistik

vid Handelshögskolan

Institutionen för nationalekonomi med statistik
Box 640
405 30 Göteborg
Leveransadress: Vasagatan 1
Besöksadress: Vasagatan 1, 405 30 Göteborg

Webbplats: www.economics.handels.gu.se
Epost: nek@handels.gu.se

Prefekt: Måns Söderbom

Om enheten

Institutionen för nationalaekonomi med statistik är en samhällsengagerad och internationell institution med forskare och medarbetare från ett stort antal länder. Här finns utbildning inom nationalekonomi och statistik och forskning inom många områden, till exempel miljöekonomi, utvecklingsekonomi, beteendeekonomi och finansiell ekonomi. Undervisningen leds av meriterade och engagerade forskare. Hållbar utveckling står högt på agendan vilket avspeglas i flera av de kurser som erbjuds.

Organisation

Institutionen leds av prefekten tillsammans med ett institutionsråd bestående av representanter för forskare/lärare, administrativ personal och studerande. Institutionens prefekt är ordförande i institutionsrådet.

Grundutbildningen leds och administreras av en viceprefekt med ansvar för grundutbildningsfrågor, en studierektor samt personalen på studentexpeditionerna.

Forskarutbildningen leds av en forskningskommitté som är underställd prefekten. Denna kommitté är ett beredande organ för såväl forsknings- som forskarutbildningsfrågor och består av institutionens professorer, forskningshandläggaren och en doktorand. Proprefekten är ordförande i gruppen och ansvarig för forskarutbildningen.

Forskningsverksamheten är uppbyggd kring institutionens professorer och övriga forskare. Flertalet av dessa ingår i en forskningsavdelning medan andra arbetar mer självständigt och/eller medverkar i forskningsprojekt inom flera avdelningar.

Personal

Omkring 140 personer arbetar vid Institutionen för nationalekonomi med statistik fördelat på följande kategorier: administrativ personal, doktorander, lektorer och forskare, professorer och gästprofessorer.

Institutionen gästas regelbundet av internationella forskare som vistas här en längre eller kortare tid, bland annat för att hålla forskningsseminarier.

Kontaktuppgifter till personalen

Senaste publikationer

Travel-related feelings: review, theoretical framework, and numerical experiments
Tommy Gärling
Transportation Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cognitive foundations of cooperation revisited: Commentary on Rand et al. (2012, 2014)
Kristian Ove R Myrseth, Conny Wollbrant
Journal of Behavioral and Experimental Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Travel and residual emotional well-being
Margareta Friman, Lars E. Olsson, Michael Ståhl, Tommy Gärling
Transportation Research Part F: Traffic Psychology and Behaviour, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Affect account of the disposition effect and consequences for stock prices
Tommy Gärling, Mary Blomman, Tim Carle
Review of Behavioral Finance, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The effect of fast and slow decisions on risk taking
Michael Kirchler, D. Andersson, C. Bonn, M. Johannesson, E. O. Sorensen et al.
Journal of Risk and Uncertainty, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Media visibility and social tolerance: Evidence from USA
Hilda Ralsmark
Gothenburg, University of Gothenburg, Rapport 2017
Rapport

Education, norms, and gender equality
Hilda Ralsmark
Gothenburg, University of Gothenburg, Rapport 2017
Rapport

The Detrimental Effects of Oxytocin-Induced Conformity on Dishonesty in Competition
G. Aydogan, A. Jobst, K. D'Ardenne, N. Muller, Martin G. Kocher
Psychological Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A first-choice combined oral contraceptive influences general well-being in healthy women: a double-blind, randomized, placebo-controlled trial
N. Zethraeus, A. Dreber, Eva Ranehill, L. Blomberg, F. Labrie et al.
Fertility and Sterility, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 128

Namn Titel Telefon E-post
Adin, Åsa Administrativ chef, inst 031-786 1981 asa.adin@economics.gu.se
Ahlerup, Pelle Universitetslektor 031-786 1370 pelle.ahlerup@economics.gu.se
Akay, Alpaslan Universitetslektor, biträdande 031-786 4122 alpaslan.akay@gu.se
Alem, Yonas Forskarassistent 031-786 1371 yonas.alem@economics.gu.se
Ambec, Stefan Forskare stefan.ambec@economics.gu.se
Andersson, Lina Doktorand 031-786 5002 lina.andersson@economics.gu.se
Andersson, Marie Kommunikatör 031-786 1349 marie.andersson@economics.gu.se
Andersson, Marie-Louise Studieadministratör 031-786 1366 marie-louise.andersson@economics.gu.se
Andersson, Per-Åke Universitetslektor 031-786 1353 per-ake.andersson@economics.gu.se
Autade, Aniket Forskningsass aniket.autade@economics.gu.se
Belfrage, Anne Projektledare, administrativ 031-786 5648 anne.belfrage@economics.gu.se
Berggren, Andrea Doktorand 031-786 5002 andrea.berggren@economics.gu.se
Bigsten, Arne Seniorprofessor 031-786 1358 arne.bigsten@economics.gu.se
Bindler, Anna Postdoktor 031-786 5113 anna.bindler@economics.gu.se
Bjurek, Hans Universitetslektor 031-786 4759 hans.bjurek@economics.gu.se
Bolin, Kristian Professor 031-786 5251 kristian.bolin@gu.se
Boman, Anders Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 2645 anders.boman@economics.gu.se
Brilli, Ylenia Postdoktor 031-786 6519 ylenia.brilli@economics.gu.se
Carlsson, Evert Universitetslektor 031-786 2556 evert.carlsson@cff.gu.se
Carlsson, Fredrik Professor 031-786 4174 fredrik.carlsson@economics.gu.se
Chegere, Martin J Forskarstuderande 031-786 1351 martin.chegere@economics.gu.se
Chen, Li Postdoktor, Doktor 031-786 6151 li.chen@economics.gu.se
Congdon Fors, Heather Universitetslektor 031-786 4427 heather.fors@economics.gu.se
Coria, Jessica Universitetslektor 031-786 4867 jessica.coria@economics.gu.se
Demeke, Eyoual Forskarstuderande eyoual.demeke@economics.gu.se
Dufwenberg, Martin Gästprofessor martind1@email.arizona.edu
Durevall, Dick Professor 031-786 1350 dick.durevall@economics.gu.se
Dzemski, Andreas Universitetslektor, biträdande 031-786 6512 andreas.dzemski@economics.gu.se
Eggert, Håkan Universitetslektor, docent 031-786 4175 hakan.eggert@economics.gu.se
Enlund, Jakob Doktorand 031-786 1339 jakob.enlund@economics.gu.se
Fang, Dawei Forskare/​postdoc 031-786 1330 dawei.fang@cff.gu.se
Farago, Adam Universitetslektor, biträdande 031-786 2635 adam.farago@cff.gu.se
Felgendreher, Simon Doktorand 031-786 2552 simon.felgendreher@economics.gu.se
Forsberg, Katarina Intendent 031-786 5240 katarina.forsberg@cff.gu.se
Földi, Elizabeth Projektsamordnare 031-786 1347 elizabeth.foldi@economics.gu.se
Gakkii Gatua, Josephine Forskarstuderande 031-786 1372 josephine.gakii@economics.gu.se
Goh, Po-Tsan Projektadministratör 031-786 2514 potsan.goh@gu.se
Granath, Louise Doktorand 031-786 5002 louise.granath@economics.gu.se
Gravert, Christina Forskare 031-786 5252 christina.gravert@economics.gu.se
Gärling, Tommy Seniorprofessor tommy.garling@psy.gu.se
Hadush, Tensay Forskarstuderande 031-786 4987 tensay.hadush@economics.gu.se
Hassler, John Professor, gäst john.hassler@economics.gu.se
Herbertsson, Alexander Universitetslektor 031-786 1394 alexander.herbertsson@cff.gu.se
Hjalmarsson, Erik Professor 031-786 1346 erik.hjalmarsson@economics.gu.se
Hjalmarsson, Randi Professor 031-786 1248 randi.hjalmarsson@economics.gu.se
Ho, Hoang-Anh Doktorand 031-786 1367 hoang-anh.ho@economics.gu.se
Holmén, Martin Professor 031-786 6442 martin.holmen@cff.gu.se
Isaksson, Ann-Sofie Forskare
Johansson Stenman, Olof Professor 031-786 2538 olof.johansson@economics.gu.se
Jonson, Karin Projektledare, administrativ 031-786 2595 karin.jonson@economics.gu.se

Visar 1 - 50 av 128

Visar 21 - 30 av 3000

2017

“Impuestos medioambientales”
Thomas Sterner
Integración & Comercio, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Overpricing and stake size: On the robustness of results from experimental asset markets
Martin G. Kocher, Peter Martinsson, D. Schindler
Economics Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A must lie situation - avoiding giving negative feedback
U. Gneezy, Christina Gravert, S. Saccardo, F. Tausch
Games and Economic Behavior, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Honesty and informal agreements
Martin Dufwenberg, M. Servatka, R. Vadovic
Games and Economic Behavior, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Technical synergies and trade-offs between abatement of global and local air pollution
J Bonilla, Jessica Coria, Thomas Sterner
Environmental and Resource Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Pride and patronage - pay-what-you-want pricing at a charitable bookstore
Christina Gravert
Journal of Behavioral and Experimental Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Reciprocity networks and the participation problem
Martin Dufwenberg, Amrish Patel
Games and Economic Behavior, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Pioneers' Arguments for Formulating Economic Problems Mathematically: A (Partial) Survey
Bo Sandelin
History of Economics Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 21 - 30 av 3000

Sidansvarig: Marie Andersson|Sidan uppdaterades: 2017-01-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?